Obezite Tedavisi Ankara

  Obezite Tedavisi Ankara

  Çağın en “sık” karşılaşılan hastalıklarından birisi olan “obezite” günümüzde giderek tehlikeli bir hale bürünmektedir. Erken çocukluk çağlarında bile görülebilen ”obezite” problemine, tıp dünyası ve devlet kanalları büyük bir “kamu spotları” ile “dur” demeye çalışsa da ne yazık ki değişen yeme alışkanlıkları ve yaşam stilleri, obeziteyi durduracak gibi görünmüyor. Düzensiz ve hızlı yaşam koşulları çerçevesinde yaşamını idare ettiren herkes, obezite açısından büyük bir risk altında. Kızarmış hazır gıdalar ve yüksek kalorili içecekler ile beslenen kişiler, yavaş yavaş kilo alımından sonra “aşırı kilolu” olduklarını fark ettiklerinde her şey için geç olabilmektedir. Bu nedenle, normalden fazla aşırı yağın depolanması ile meydana gelen obezite, farklı derecelerde olabilmektedir. Obezite tedavisi nedir, ameliyatsız obezite tedavileri hangileridir, ameliyatsız zayıflamak için yöntemler nelerdir, obezite tedavisi Ankara’da nerede yapılıyor gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz “Obezite Tedavisi Ankara” başlıklı bu yazıda “endoskopi ile obezite tedavisi” yöntemleri hakkında önemli bilgilere erişebileceksiniz.

  Obezite Tedavisine Ameliyatsız Yaklaşımlar

  Kilo, vücudu ve organları iç ve dış etmenlere karşı koruyan bir bariyerdir. Ancak, çok fazla kilo; yağlanmayı da beraberinde getireceği için hem hareket sistemini hem de organların fonksiyonlarını da ciddi anlamda zorlayacaktır. Bu nedenle, boy ile kilo arasında mutlaka “vücut kitle endeksi” oranının “ideal” sınırlarda olması gerekir. Aşağıdaki tabloya bakarak, obezite sınıfına giren vücut kitle endeksi oranlarını görebilirsiniz.

  • VKI  < 20=”” kg/m2=””  =””>
  • VKI  20-25 kg/m2 ise  Normal kilolu
  • VKI  25-30 kg/m2 ise  Fazla Kilolu (Over-weight)
  • VKI  30-35 kg/m2  ise Hafif Obezite (Class l)
  • VKI  35-40 kg/m2 ise İleri Düzey Obezite (Class ll)
  • VKI  40-50 kg/m2  ise Morbid Obezite (Class lll)
  • VKI  > 50 kg/m2 ise Süper Obezite (Class lV)

  Obezite düzeyi ne olursa olsun, “obezitenin tedavisi” beslenme tercihleriniz ve yaşam şekliniz ile doğru orantılı gidecektir. Bu nedenle, biran önce daha sağlıklı besinlerle zenginleştirilen bir beslenme düzeni oluşturmalı ve daha hareketli bir gündelik yaşama geçmeyi hedeflemelisiniz. Zira, obezite ile mücadele etmeye çalışan hastaların çoğu” tek başına diyetlerle kilo kaybı sağlayamayanlardan” oluşabilmektedir.

  Obezite Tedavisi Ankara | Ameliyatsız Endoskopi ile Obezite Tedavisi

  Günümüzde birçok hastalığın tanısının konmasında ve tedavisinin sağlanmasında önemli rol oynayan endoskop, günümüz obezite tedavilerinde de yeni yeni kullanılmaya başlandı. Ucunda kamera olan ve kıvrılabilen bir yapıya sahip olan endoskopi cihazı, ağız yolundan ilerletilerek mide ve ince bağırsaklara kadar inebilmektedir. Basit ama kullanışlı bir yöntem olarak bilinen endoskopi, ameliyat olarak kabul edilebilecek kadar komplike bir yöntem olmayıp, sadece bir işlemdir.

  Hafif sakinleştiriciler ile 4 ila 6 dakikada yemek borusundan ince bağırsağa kadar birçok alanı görüntüleyebilen endoskopiyle, mide ve yemek borusu hastalıklarını teşhis etmek ve aynı zamanda tedavi etmekte mümkündür. Bunun yanı sıra, obezite gibi çağın hastalığı da yine endoskopi ile çözüme kavuşturulabilmektedir.

  Endoskopiyle yapılan zayıflama operasyonları ise mide balonu ve mide botoksu olarak bilinmektedir. Günümüzde her iki uygulamanın da birlikte yapılabildiği tek seçenek olan “endoskopi” yöntemi, ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında yer almaktadır.

  Ameliyatsız Zayıflama Yöntemi: Mide Balonu

  Günümüzde birçok obez ve doktor tarafından tercih edilen mide balonu, endoskopi sayesinde artık ameliyata gerek duyulmadan yapılabiliyor. 8 saat aç kalınması önerilen endoskopi ile mide balonu takılması işlemi, midede daima “doygunluk” hissinin yaratılması için yapılmaktadır. Yani, mide balonu, midede belirli bir hacim kaplayacağı için kişi az da yese “çok yemiş” gibi olacağı için “fazla gıda tüketimi” yapamayacaktır. Stres kaynaklı sürekli yemek yiyen kişilerde sıkça görülen “ gıda tüketimi fazlalığı” endoskopik mide balonu sayesinde çözüme kavuşturulmuş olacaktır.

  İşlem esnasında damar içerisine verilen sakinleştiriciler ile hastanın rahatlaması sağlanır ve endoskopi cihazı mideye kadar ilerletilir. Endoskopi cihazı ile sırasıyla yemek borusu, mide ve bağırsaklar incelendikten sonra “mide balonuna engel” herhangi bir durumun olmaması halinde mide balonu sönük olarak mideye getirilir. Mavi boyalı serum ile 450 ila 500 cc hacme kadar şişirilen mide balonu uygulaması, 10 dakikalık kısa bir işlemle tamamlanmış olur.

  Ameliyatsız Obezite Tedavisi: Mide Botoksu

  Botoks, bilindiği üzere “Clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilmekte ve enjeksiyon yöntemiyle vücuda uygulanmaktadır. Tıbbi bir protein olarak bilinen ”clostridium botulinum” uygulandığı bölgedeki sinirleri elektriksel bağlamda durdurur ve buradaki kasların 6 aya kadar kasılmasını engeller.

  Günümüzde 10 yılı aşkın bir süredir güzellik uzmanları tarafından kullanılan botoks; nörolojik hastalıklardan göz hastalıklarına kadar birçok hastalık için de kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin, göz kaslarının istenmeyen kasılmalarının sebep olduğu şaşılığın, mimik kaslarının kasılmasıyla oluşan kırışıklığın ve diğer problemlerin ortadan kaldırılması için “botoks tedavisi” en önemli tedaviler arasında yer almaktadır. İşte, obezite cerrahisinde de kendine kullanım yeri bulan “botoks” günümüzde “mide botoksu” olarak da kullanılıyor. İşlem esnasında midenin belirli bölgelerine uygulanan botoks sayesinde kasların çalışması “geçici” olarak durdurulmaktadır. Bu işlem sayesinde gıdaların midede kalma süresi uzamakta, tokluk üzerine etkili hormonların salınımı artmaktadır. Bu süreçte uygun diyet ile beslenen hastanın kalori dengesi sağlanmakta ve kilo vermesi kolaylaşmaktadır.

  Endoskopik olarak uygulanan ve Dünya’da giderek popülaritesi artan “mide botoksu” uygulaması, ameliyatsız obezite tedavisi yöntemleri arasında “en ideal olanı” olarak kabul görüyor. Zira, mide kaslarının kasılmasının engellenmesine bağlı olarak midenin boşalması da gecikir ve böylece kişideki “tokluk” hissi oldukça geniş bir zaman dilimine yayılır. Böylece, az yiyen ve süre bağlamında “tok” kalan kişi, kısa sürede kilo kaybetmeye başlar.

  Ameliyatsız Kilo Verme Yöntemleri İçin Dr. Meral Sözen Sizi Bekliyor!

  Obezite tedavisi Ankara ve ilçelerinde adından sıkça söz ettiren Dr. Meral Sözen, ameliyatsız kilo verme yöntemleri ile “obez” kişileri eski fit görüntülerine kavuşturmak için “endoskopik kilo verme” uygulamaları gerçekleştiriyor. Mide balonu ve mide botoksu başta olmak üzere birçok “ameliyatsız obezite tedavisi” seçeneğini sizlere sunan Dr. Meral Sözen ile sağlığınıza yeniden kavuşma vakti!

  WhatsApp chat
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi