Mide Balonu

  Mide Balonu Ankara

  Günümüzde gitgide artan “obezite” tehlikesine karşı insanlar uyarılsa da yanlış beslenme alışkanlıkları ve değişen hayat tarzı gibi birçok faktör sebebiyle “obezite” her geçen gün daha da yayılıyor. Başta kalp- damar hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıkları tetikleyen “obezite” sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma riskini de arttırıyor. Kilo alımını durdurmak isteyen kişi, ne yazık ki obezite sınırlarına girdikten sonra bir türlü “istese de” kiloları veremiyor. İnsülin direnci gibi birçok metabolik durum karşısında çaresiz kalan “obezler” her geçen gün daha da kilo alma ile karşılaşıyor. Obez bireylerin zayıflaması için yapılan birçok ameliyat ise riskleri yada komplikasyonları ile ürkütücü görünebiliyor. Ameliyatla zayıflamaktan korkan “obez” hastalar ise çareyi artık “ameliyatsız zayıflama” yöntemlerinden olan “endoskopik mide balonu” uygulamasında arıyor. Mide balonu nedir, endoskopi ile mide balonu nasıl takılır, ameliyatsız mide balonu ile zayıflama kimler için uygundur gibi birçok sorunun yanıtının yer aldığı “Mide Balonu” başlıklı bu içerik sayesinde “ameliyatsız kilo verme” yöntemi olan Endoskopik mide balonunun tüm detaylarına sahip olabileceksiniz.

  Endoskopik Mide Balonu Nedir?

  Belirli bir kilonun üstünde kiloya sahip olan kişiler “obez” sınıfında değerlendirilir ve acilen kilo vermesi gereken “kişiler” listesinde yer alırlar. Çeşitli kilo verme yöntemlerini deneyen fakat bir türlü kilo vermeyi başaramayan hastaların daha da kilo alımı devam etmesin diye eskiden ameliyatla mide balonu takılırdı. Teknolojinin gelişmesi, anestezi tekniklerinin şekillenmesi ve tıbbi cihazlardaki yenilikler gibi birçok sebepten ötürü artık “mide balonu” ameliyatla değil, endoskopi cihazı ile takılıyor.  Ameliyatın risklerini elimine eden ve hasta içinde oldukça konforlu olan endoskopi ile mide balonu takılması, hızlı ve pratik bir uygulamayı da doktora sunmaktadır.

  Obezite tedavisinde en çok tercih edilen ve “ameliyatsız” ve égeri dönüştürülebilir” olması ile hem doktorlar hem de hastalar tarafından “sıcak bakılan” bir zayıflama yöntemi olması, endoskopi mide balonu uygulamasının her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır.

  Obezite Ameliyatlarına Son: Endoskopik Mide Balonu Uygulaması İle Ameliyatsız Zayıflamak Mümkün

  İlaç kullanımına, düzensiz spor yapmaya ve doğum gibi birçok faktöre bağlı olan kilo alımı, artık durdurulabilir ve engellenebilir bir durum. Kişideki var olan kilonun üstüne gelecek tüm kiloları engellemek ve var olanları da eritmek için kullanılan “endoskopik mide balonu” uygulaması günümüzde binlerce kişi tarafından tercih edilmekte. Kişiyi ideal kilosuna “en sağlıklı” şekilde getirebilen “mide balonu” uygulaması ise doktorlar tarafından “en ideal” ameliyatsız zayıflama yöntemi olarak kabul ediliyor.

  Şeker hastalığı başta olmak üzere dizde kireçlenmeler, tansiyon sorunları ve kalp damar tıkanmaları şikâyetlerine zemin hazırlayan “ fazla kilolar” gittiğinde kişideki birçok hastalık ve semptomları da endoskopik mide balonu işlemi ile yok olacaktır.

  Bunlar dışında morbid obez dediğimiz aşırı kilolu hastalarda mide küçültmeye yönelik operasyon planlansa bile bu hastalar ameliyat komplikasyonları açısından yüksek riske sahiptir. Bu yüzden bu hastalara da önce mide balonu uygulaması yaparak kilo kaybı sağlamak ve daha sonra cerrahi operasyona vermek hastanın ameliyata yönelik risklerini azaltacaktır. Bunun dışında cerrahi operasyonlar geri döndürülemezken bu işlemde hastanın tolere edemeyeceği bir durumla karşılaşıldığında işlem geri döndürülebilir.

  Endoskopik Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

  Dr. Meral Sözen tarafından Ankara’da yapılan endoskopik mide balonu ile zayıflama işlemleri, oldukça kısa süren bir işlemdir. Hastanın tüm konforu düşünülerek işlem planlanır.  Obez kişilerde sıkça başvurulan mide balonu uygulaması ile zayıflama yöntemi, hastanın detaylı analiz edilmesinden sonra netleştirilir. Yemek borusundan bağırsaklara kadar endoskopi ile değerlendirilen hasta eğer “mide balonu” için uygunsa, operasyon planlanır.

  Mide balonunun endoskopiyle takılması ise 8 ila 12 saat öncesinde gıda alımını durduran hastaya damar yolu açılması ile başlar. Hastanın ağrılarını minimuma indirmek için damar yolundan ilaç takviyeleri sağlanır. Kan değerleri kontrol edilen hastanın EKG ve Akciğer filmleri de incelendikten sonra anestezist tarafından değerlendirilir ve hastanın işleme hazırlanması için gerekli işlemler başlatılır.  Hasta için en “ideal” anestezi yöntemi ile hasta “anestezi” alır ve hemşire yutak borusuna “uyuşturucu” sprey sıkar ve endoskopi cihazıyla doktor sırasıyla yemek borusu, mide, bağırsakları inceler ve operasyon öncesinde tekrar bir kontrol yapar. Eğer ki hiçbir sorun yok ise mide balonunun üzerindeki ambalaja jel sürülür ve balon mideye götürülür. Endoskopi cihazıyla balonun yeri kontrol edildikten sonra balon mavi renkli bir sıvı ile şişirilir. Midenin içine yerleştirilen “mide balonu” tekrar endoskopik görüntüleme ile kontrol edildikten sonra işlem bitirilir.

  Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

  Günümüzde ameliyatsız kilo verme yöntemleri arasında oldukça popüler olan mide balonu uygulaması, yaygın olarak uygulama alanına sahip olsa da bazı kişiler için uygun değildir. Örneğin, midesinde gastrit yâda ülseri olan bir kişiye ne yazık ki “mide balonu” uygulaması yapılamamaktadır. Aynı şekilde, bağırsaklarında kronikleşen bir “sindirim sistemi” hastalığı söz konusu ise yine “endoskopik mide balonu takılması” işlemi bu hastalar için uygun olmayacaktır.  Ancak; hamilelik sürecinde olan yada bebek emziren kadınlar, bu süreçler içerisinde mide balonu uygulaması yaptıramasalarda daha sonrasında endoskopik mide balonu uygulamasını yaptırabilirler.

  Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Kilo Verdiriyor?

  Mide balonu uygulaması, kişinin kilosunun fazlalığına göre kilo verdirmektedir. Yani, eğer ki vücut kitle endeksiniz yüksekse ve vermeniz gereken kilo fazlaysa, mide balonu uygulaması işlemi buna göre planlanır. Endoskopi mide balonu uygulaması ortalama 15 ila 20 kilo arasında fazla kilosu olan hastalar için ideal bir yöntem olarak bilinse de +20 kilo üzerindeki hastalar için de iddialı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle, endoskopik mide balonu ile kilo vermek istiyorsanız vücut kitle endeksinize göre doktorunuz bir plan hazırlamalı ve biran önce başlamalısınız.

  Endoskopik mide balonu uygulamasını yaptırdıktan sonra “artık balon var” kilo almam diye düşünmek ise oldukça yanlıştır. Zira, mide balonu uygulaması sadece “midenizi daraltmak” için yapılan bir işlem olup kilo almanızı “engelleyen” bir işlem değildir. Bu nedenle, mide balonu işlemini yaptırdıktan sonra doktorun vereceği diyet programına uymazsanız kilo vermenin aksine kilo dahi alabilirsiniz.

  Endoskopik Mide Balonu Taktırmanın Avantajları Nelerdir?

  Obezite cerrahisinde “mide balonu” eski yöntemlerle yani ameliyatla yapılıyordu ki bu geç iyileşmenin yanı sıra enfeksiyon kapma riskini de beraberinde getiriyordu. Ancak, günümüzde birçok uygulama gibi mide balonu uygulaması da artık “endoskopi” cihazı sayesinde hiçbir kesiye yâda ameliyata gerek kalmadan yapılabiliyor. Enfeksiyon, geç iyileşme, fıtık ve organ hasarları gibi ameliyatın birçok dezavantajını geride bırakan “endoskopiyle mide balonu takımı” uygulaması, günümüzde binlerce kişi tarafından güvenle yaptırılmaktadır.

  Ameliyat kesisi olmaması sebebiyle endoskopik mide balonu uygulaması sonrasında “yara izi” olmayacağı için hem estetik açısından problem yaşanmaz hem de enfeksiyon yada pansuman yapma gibi bir takım “uğraştırıcı” faktörlerle karşılaşılmamaktadır.

  Endoskopik Mide Balonu Uygulaması Riskli Midir?

  Vücuda %100 uyum sağlayan silikon mide balonları ise vücutta hiçbir tahribat yaratmamakta aksine daha da “mideyle bütünleşmesi” sebebiyle “kilo verimi veya komplikasyon” konularında hiçbir problem çıkarmamaktadır.  Zaten, silikon bileşenli mide balonları yüksek asitli ortama “dayanıklı” malzemelerden üretilmiştir. Mide balonunun sönmesi, yırtılması gibi durumlar ise bu nedenle “vücuda ve diğer organlara” asla zarar vermez. Bu gibi durumlarda balonun içindeki “mavi renkli sıvı” idrar yoluyla atılır ve bu da hasta tarafından görülür. Bu tarz durumlarda ise doktora tekrar giderek isterseniz yeniden endoskopiyle mide balonu takılması işlemini yaptırabilir yâda diğer bileşenlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  Ankara Mide Balonu Fiyatları 2019

  Mide balonu fiyatlarını etkileyen faktörler, birçok tıbbi uygulama gibi, mide balonu yapan doktorun tecrübesi, ünvanı, işlemlerde kullandığı malzemelerin kalitesi ve maliyeti, uyguladığı fiyat politikası gibi etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Mide balonu ücretleri şehirden şehire bile değişkenlik gösterebilmektedir.. Örnek vermek gerekirse, “Ankara mide balonu fiyatları” ile “İstanbul mide balonu fiyatları” bile farklılık gösterebilmekte, bu farklılık mide balonu işlemi için bir kıyas oluşturmamalıdır. Benzer şekilde 2018 mide balonu fiyatları ile 2019 mide balonu fiyatlarının farklı olması da tabi bir durumdur.

  WhatsApp chat
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi