Endoskopi Ankara

  Endoskopi Ankara

  Günümüzde birçok hastalığın tanı ve tedavisi artık ameliyatsız yöntemle yapılabiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eskiden çok zor olarak tanımlanan endoskopi işlemi çok daha ince aletlerle çok daha kısa süreler içinde uygulanabiliyor. Tanı koymanın yanı sıra eskiden ameliyat edilerek tedavi edilebilen hastalıklar şimdi endoskopik olarak tedavi edilebiliyor. Endoskopi Ankara konusunda adından sıkça söz ettiren Dr. Meral Sözen’de gastroenteroloji alanında hizmet vermekte ve sindirim sistemiyle ilgili tüm hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisini endoskopi ile sağlamaktadır. Endoskopi nedir, ne için kullanılır, kimler endoskopi için uygundur, endoskopi ile hangi hastalıkların teşhisi ve tedavisi yapılabilir gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazıda gastroskopi (endoskopi) ile ilgili her bilgiye, en doğru kaynaktan ulaşabileceksiniz.

  Endoskopi Nedir?

  Fiberoptik elastik bir cihaz ile iç organların görüntülenmesine verilen isim endoskopi kavramıdır. Hastalıkların tanı ve bazı durumlarda tedavisinde önemli rol oynayan endoskopi işlemi,  gastroenterolojide sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

  Endoskopi Ne İçin Kullanılır?

  Gastroenteroloji olmak üzere tıbbın diğer alanlarında kendine kullanım alanı kolaylıkla bulan endoskopi, son derece güvenli ve risksiz bir tanı ve tedavi yöntemi olarak biliniyor. Gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılan endoskopi, diğer branşlardaki hekimler tarafından da yapılabilir. Ancak, Gastroenteroloji uzmanları, İç Hastalıkları uzmanlığını tamamladıktan sonra 3 yıl boyunca endoskopik işlemleri yaparak bu konuda oldukça fazla deneyim elde etmektedir. Endoskopi konusunda deneyim edinmiş bu konuda yoğun eğitim almış bir doktorun bu bilgiyi gelişen teknoloji ile birleştirmesi durumunda hastalıkların teşhisinde çok daha önde olması kaçınılmaz bir durum olacaktır.

  Gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılan endoskopide; mide, yemek borusu, ince bağırsağın başlangıç kısmı olan on iki parmak bağırsağı incelenerek bu bölgelerde olan anormallikler değerlendirilip tanı konmaktadır.

  Endoskopi İle Hangi Hastalıklar Ve Şikâyetlerin Nedenleri Saptanır?

  Üst Sistem

  • Tedaviyle geçmek bilmeyen üst karın bölgesi ağrıları,
  • Yutkunma ve yutma güçlüğünün varlığı,
  • Kanamaya sebep olan hastalıklar
  • Reflü yakınmaları
  • Nedeni tespit edilemeyen bulantı ve kusma şikâyetinin sebebi
  • Mide kanseri konusunda risk taşıyanlar
  • Toksik madde kullanımı
  • İshal şikâyetinin nedenlerini bulmak ( Çölyak vb.)
  • Yayılmış kanserin ana odağını tespit etmek
  • Yabancı cisim yutmak
  • Mide polipleri, ülser, fıtık vb. gibi mide rahatsızlıkların tespiti ve tanısının konması gibi birçok sebeple üst sistemde endoskopi yöntemine başvurulur.

  Endoskopi (Gastroskopi) Nasıl İşe Yarar?

  Diğer adıyla gastroskopi dediğimiz endoskopi, üst gastrointestinal sistem organlarının iç kısımlarını gösterir. Uç kısmında ışığı ve kamerası ile gastroenterologlara hizmet eden endoskopi ile hastalıkların tanısının konması gerekli durumlarda biyopsi alınması ve endoskopik olarak birçok hastalığın tedavisinin (polipektomi, peruktan endoskopik gastrostomi, endoskopik kistogastrostomi,vb.)  yapılabilmektedir. Ayrıca ameliyatlara gerek kalmaksızın darlıklara müdahale, obezzite tedavisine yönelik mide balonu ve mide botoksu yapılmasında endoskopi kullanılmaktadır.

  Gastroskopi İle Hangi Hastalıklara Müdahele Edilir?

  • Yutma güçlüğü, yemeklerle takılma hissi olan kişiler
  • Lokmaları yutma sırasında ağrı duyulması durumu
  • Tedaviye rağmen devam eden reflü atakları
  • Bazı hastalıkların gastrointestinal tutulumu olup olmadığının değerlendirilmesi
  • Sık tekrarlayan kusmalar
  • Ağızdan kan ya da kahve telvesi şeklinde kusma
  • Tedaviye cevap vermeyen mide yakınmaları
  • Ultrasonografi ya da başka bir tetkikle tespit edilen lezyonların değerlendirilmesi
  • Açıklanamayan ishal
  • Ailede gastrointestinal sistem kanser öyküsü varlığı
  • Nedeni belli olmayan kansızlıklar
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Başka tetkiklerle tespit edilmiş hastalıkların biyopsi ile doğrulanması (çölyak hastalığı, pernisiyöz anemi vb.)
  • Bunun dışında 50 yaş üzeri hastalarda mide yakınmaları erken tanı amaçlı

  Gastroskopi İle Tek Başına Kesin Tanı Konulabilir mi?

  Endoskopi Ankara uzmanlarından Dr. Meral Sözen’e sıkça yöneltilen bir soru olan gastroskopinin kesin tanıdaki yerine değinmekte fayda var. Gastroskopi işlemi sindirim sistemiyle organlarının iç yüzeyini görüntülemek için kullanılabilir. Alınan doku örneklerinde histopatolojik incelemesi yapılmakta ve birçok hastalığın sindirim sistemindeki katları ne denli sardığını ve yayıldığını da araştırmak için diğer tetkikler gerektir. Böylece, endoskopi ile kesin tanı koymak mümkün değildir. Endoskopi ile yaşanan sorunların sebebi araştırılır ve saptanır ancak kesin tanı hastalığa göre en uygun araştırma yöntemi ile mümkün olacaktır.

  Kimler Gastroskopi Yaptıramaz?

  Sindirim sistemini tutan birçok hastalığın sebeplerini ve derecesini görmek için endoskopi şarttır. Hastanın endoskopi yaptırmaması gereken bir durum yoktur ancak eşlik eden hastalığı olan hastaların endoskopi yaptırması gereken durumlarda eşlik eden hastalık açısından uzman görüşü alınıp optimal koşullar sağlanarak endoskopi yapılabilir.

  Gastroskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

  Birçok hastalığın tanısı ve tedavisi için gerekli olan endoskopi de risk ve komplikasyonlar konusunda hasta mutlaka bilgilendirilir ve onayı alınır. Damar yolu açılan hastaya sedasyon verilir ve anestezi, işlem boyunca devam ettirilir. Hastanın parmaklarından daima kan oksijen düzeyi ölçülür ve gerekli ise oksijen desteği verilir. Ağıza sıkılan sprey sayesinde boğaz kısmı uyuşturulan hastada, boğazdan endoskopi cihazı ilerletilir ve yutak, yemek borusu mide ve on iki parmak bağırsağı incelenir. Yapılması hedeflenen işlemler gerçekleştirilerek işlem tamamlanır, hastanın uyanması için gerekli ilaçlar tekrar yapılır.

  Endoskopinin Yan Etkileri Nelerdir?

  Endoskopi işleminin bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hayati fonksiyonları olumsuz yönde tehdit edecek herhangi bir komplikasyon oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak işlem sırasında verilecek ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Alerjisi olan kişilerde endoskopi sırasında verilecek ilaçlar oldukça mühimdir. Hastanın anestezi ekibiyle birlikte tüm alerjilerinin tanımlanması ve araştırılması sonrasında işlem izni çıkarılması en doğrusu olacaktır. Bulantı, işlem sırasında verilen havaya bağlı gerginlik hissi ise işlem sonrasında 1-2 saat içerisinde yok olacak ve hasta konforlu bir şekilde rutin hayatına geri dönebilecektir.

  Ankara Endoskopi Konusunda Güvenilir Bir Doktor mu Arıyorsunuz?

  Ankara’nın en iyi endoskopi doktoru arayışında iseniz, ilk olarak doktorunuzdan ne beklendiğinizin yanıtını mutlaka kendinize verin. Verdiğiniz yanıt; kendine güvenen, işinde başarılı, mutlu hastaları olan ve işini seven biri ise Dr. Meral Sözen ve ekibi sizinle tanışmak için sabırsızlanıyor. Muayenehane ortamında en son teknoloji ile işinde uzman bir ekip tarafından işlemleriniz gerçekleşmekte ve sonrasında eğer tanı için parça alındıysa işinde profesyonel bir patoloji ekibi tarafından değerlendirilmektedir. İşlem sonrasında 1-2 gün içinde tanıya yönelik tüm işlemleriniz tamamlanmış ve tedaviye başlamış olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.  Üst ve alt sindirim sisteminize dair yaşadığınız tüm problemleri keşfetmek ve tedavisini gerçekleştirmek için bir telefon kadar uzaktayız!

  WhatsApp chat
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi