Atrofik Gastrit

  Atrofik Gastrit Tedavisi Ankara

  Üst sindirim sistemi hastalıklarından birisi olan atrofik gastrit, Türkiye’de son yıllarda büyük artış gösteren mide rahatsızlıklarından sadece birisi. Kadınlarda görülme olasılığı oldukça yüksek olan atrofik gastrit birçok hastalıkla karıştırılabildiği için net olarak tanısının konulması zor olabiliyor. Ankara atrofik gastrit teşhisi ve tedavisi konusunda hastalarına hizmet veren Dr. Meral Sözen’den atrofik gastrit nedir, atrofik gastrit neden olur, atrofik gastritin belirtileri nelerdir, atrofik gastrit nasıl teşhis edilir, tedavisi nedir gibi birçok sorunun yanıtını alabileceğiniz bu içerikte atrofik gastrit hakkında birçok bilinmeyen gerçekleri de görebileceksiniz.

  Atrofik Gastrit Nedir?

  Midede yaşanan en ufak bir problem bile tüm günümüzü olumsuz yönde etkileyebilirken alt sindirim sistemimizde de ufak tefek sorunların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Atrofik gastrit hastalığı da midede uzun yıllardır süregelen iltihaplanma ile ortaya çıkmakta ve bağırsak sistemini de doğal olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Enflamasyon yani iltihaba çoğunlukla H.PYLORİ bakterisinin sebep olduğu düşünülse de birçok faktör yine atrofik gastrit tablosunu ortaya çıkarabilmektedir.

  Atrofik Gastrit Nasıl Oluşur?

  Mide duvarını oluşturan hücreler farklı yapılarda ve farklı işlevlere sahiptir. Duvarda yer alan hücrelerin harabiyeti sonucu hücreler aslı görevini yerine getirememektedir. Atrofik gastrit farklı nedenlerle meydana gelebilir. Bunlardan ilki ve daha sık görüleni midede yaşayan H.pylori bakterisinin enfeksiyonu sonucu gelişen atrofik gastrit olup; bu bakterinin mide içerisindeki gıdaları kullanarak nitratları kullanarak birtakım azotlu birleşikler oluşturmakta ve bunlar mide duvarında yer alan hücrelere zarar vermektedir. Bu zarar sonucu midedeki hücre çoğalması farklılaşarak mide kanseri oluşumuna neden olmaktadır.

  H.Pylori mikrobu dışkı ile kirlenmiş yiyecek yada içme suyu kanalı ile bulaşmaktadır. Genellikle çocukluk çağında alınan enfeksiyon akut evrede diğer mikrobik ishallerden ayırt edilemez. Mide duvarının üzerindeki mukus tabakası içerisinde saklanarak mide asidinden korunur ve böylece yaşamına devam eder. Erişkinlerde kronik mide ağrısı, hazımsızlık ve ağız kokusu nedeniyle karşımıza çıkabileceği gibi hiçbir belirti vermeden yıllarca midemizde yaşamaya devam edebilir.

  Bir başka atrofik gastrit nedeni ise; otoimmunitnin tetiklenmesidir. Yani bağışıklık sistemimiz mide duvarında yer alan hücreleri yada hücre gruplarını yabancı olarak algılar ve saldırıya geçer. Etkilenen grup hücreleri görevini yapamaz hale gelir. Burada en sık gözlenenpernisiyöz anemi dediğimiz b12 emilimini sağlayan hücrelere karşı ottoimmun yanıt oluşumudur.

  Bunun dışında bazı mide ameliyatlarından sonrada atrofik gastrit gelişebilir.

  Atrofik Gastritin Belirtileri Nelerdir?

  Kişiden kişiye değişebilen atrofik gastrit belirtilerinin “kesin belirtisi” diye bir belirti yoktur. Oluşum kaynağına göre belirti veren atrofik gastrit, tanısı koyulması zor bir hastalıktır.

  PYLORİ Enfeksiyonu kaynaklı belirtiler;

  • Karın ağrısı
  • İştah kaybı
  • Kusma
  • Mide ülseri oluşumu
  • Kilo kayıpları
  • Demir eksikliği olarak bilinmektedir.

  Bağışıklık sistemi kaynaklı atrofik gastrit (Otoimmün – Autoimmune)  ise;

  • Baş dönmesi
  • Kulak çınlaması
  • Göğüs bölgesinde ağrı
  • Baş çarpıklığı
  • B-12 eksikliği
  • Yürürken kararsızlık hali
  • Ekstremite uyuşma ve karıncalanma problemi
  • Zihinsel karmaşa yaşanması gibi birçok belirti ile kendini gösterebilir.

  Atrofik Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

  Klinik gözlem ve test kombinasyonu çerçevesinde konulan Atrofik gastrit tanısı, fiziksel muayene de içermektedir. Midenin belirli bölgelerine bastırılması sonucunda mide hassasiyetini kontrol eden doktorunuz B-12 eksikliği, hızlı nabız ve solgunluk gibi bulgular tespit ettiğinde atrofik gastrit bulgularını taşıyıp taşımadığınızı da kontrol edecektir.

  Doktorun isteyebileceği testler ise;

  • Mide hücrelerinin ürettiği pepsinojenin testi ( düşüklük tespiti)
  • Gastrin hormonu değerleri ( yükseklik tespiti)
  • B-12 testi ( düşük olması ve otoimmün ayrımı )
  • Endoskopi ( mide dokusu vb. gibi doku örnekleri için)
  • İntrensek faktörlere ve mide hücrelerine saldırı yapan antikor testleri ( otoimmün şüphesi) olarak sayılabilir.

  Atrofik Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

  Doktorunuzun yaptığı testler ve incelemeler sonucunda atrofik gastrit tanısı konuldu ise tedavi süreciniz de başlayacaktır. H.PYLORİ enfeksiyonu kaynaklı atrofik gastritler için antibiyotik kullanımı sağlanır ve kontroller devamlı yapılır. Bunun dışında pernisiyöz anemi gibi otoimmun atrofik gastrit hastası iseniz gerekli vitamin ve mineral replasmanları yapılır. Atrofik gastritte mide kanseri riski arttığı için belirli aralıklarla kontrol yapılması gerekmektedir.

  Eğer ki atrofik gastrit belirtileri taşıyor ve birçok semptomundan şikâyetçi iseniz Dr. Meral Sözen’den randevu alarak atrofik gastrit muayenesi olabilir ve sonuca göre de sizin için en “uygun” tedavi seçeneği ile tedavi olabilirsiniz.

  WhatsApp chat
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi