Akut Hepatiler (ABC)

  Akut Hepatit Tedavisi Ankara (ABC)

  Karaciğer hastalıklarının günümüzde birçok nedeni olabileceği gibi özellikle aşırı alkol kullanımından dolayı büyük artış göstermektedir. Birçok kişinin mücadele verdiği karaciğer hastalıklarının arasında en sık rastlanılanlardan biride akut hepatittir. Akut hepatit, seyri sırasında bazı hastalarda karaciğerde ağır hasarlarla ilerleyen bir hastalık olması nedeniyle önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Dünyada gelişmiş ülkelerde ülkemize göre daha az denk gelinen bir rahatsızlık olsa da, Türkiye de oldukça fazla karşılaşılan bir hastalıktır. Akut hepatit hakkında akut hepatit nedir, akut hepatit belirtileri nelerdir, akut hepatit çeşitleri ve akut hepatit tedavisi gibi birçok soruya makalemizde yanıt bulabileceğiniz gibi akut hepatitle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Akut Hepatit Nedir?

  Gelişme aşamasında olan toplumlarda daha sık denk gelinen bu rahatsızlık, karaciğerde oluşturduğu tahribat ile bilinmektedir. Karaciğerin herhangi bir nedenle iltihaplanması sonucu oluşan duruma akut hepatit adı verilmektedirAkut hepatitlerin en sık nedeni akut viral hepatitlerdir. Önlem alınmadığı takdirde ölüm gibi kötü sonuçlar doğuran bu rahatsızlığın erken tanı ve teşhisi önemlidir. Akut hepatit rahatsızlığına yakalanan kişilerde belirli belirtiler ortaya çıkmaktadır.

  Akut Hepatit Belirtileri Nelerdir?

  Bu rahatsızlığın grip gibi pekte aldırış edilmeyecek şekilde belirtileri olabildiği gibi sarılık gibi karaciğerle ilgili bir rahatsızlığın olduğunu düşündürecek belirtilerde verebilmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra; karaciğerin bulunduğu sağ üst kadranda ağrı, iştahsızlık, bulantı, kusma, yüksek ateş, kaslarda ve eklemlerde ağrı, ciltte meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi etkenlerde akut hepatit belirtileri arasında yer almaktadır. Koyu renkli idrar ve gözlerde meydana gelen sarılıkta akut hepatit rahatsızlığına yakalanan kişilerde gözlemlenen belirtiler arasında yer almaktadır. Akut viral hepatitler, Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C olmak üzere üçe ayrılır.

  Akut Hepatit Çeşitleri Nelerdir?

  Hepatit A; Hepatit A virüsü ile enfekte dışkı ile temas etmiş yiyeceklerin ağız yoluyla vücuda alınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazen de kabuklu deniz ürünlerinin çiğ yenmesi sonucu da oluşabilmektedir. Genellikle belirti vermeyen bu hepatit türü, oldukça geç fark edilebilmektedir.

  Hepatit B; Cinsel ilişki ile de bulaşabilen bir hepatit türü olması nedeniyle birçok kişide meydana gelen hepatit hastalıklarının içerisinde en sık denk gelinen türdür. Bunun yanı sıra kan yoluyla bulaşabilmesiyle de dikkat çeken hepatit b, dövme yaptıranlarda, uyuşturucu kullananlarda ve kulağını deldirenlerde de sıklıkla görülebilmektedir.

  Hepatit C; Siroz ve karaciğer kanserine yol açabilmesi nedeniyle oldukça önemli bir hepatit türüdür. Kan nakillerinden oluşan hepatitlerin %85 hepatit C kaynaklıdır. Enjektör ucu değiştirilmeden yapılan enjeksiyonların sonucunda da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

  Akut hepatit çeşitleri özellikle Afrika ülkelerinde yaşayan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Hepatit A, su ve yiyecekler ile bulaştığı için bu rahatsızlıkta hijyenin büyük önemi vardır. Dünyanın birçok yerinde hem gıda konusunda hem de hijyen konusunda sıkıntı çeken kişilerde bu rahatsızlık görülmektedir. Hepatit A taşıyıcısı, hastası yâda bu rahatsızlığı tamamen atlatmış kişi sayısı dünya nüfusunun %90’nı oluşturmaktadır. Hepatit A virüsünün kronikleşmesi söz konusu değildir. Bu yüzden hepatit en çeşitlerinin arasında en zararsızlarındandır.

  Hepatit B ise Hepatit A’ya göre daha tehlikeli bir hastalık olmakla birlikte, kronikleşme riski taşımaktadır. Vücut sıvıları ve cinsel ilişki ile bulaşmasından dolayı bu hepatit çeşidi de dünyada sıklıkla görülmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için aşının önemi oldukça büyüktür. Hepatit B hastalığı 6 ay gibi bir sürede atlatılamadığı takdirde kronikleşmeye başlar. Kronikleşen Hepatit B, ilerleyen zamanlarda siroz ve karaciğer kanserine zemin hazırlayabilmektedir.

  Kan yoluyla bulaşan Hepatit C, her yıl dünyada ortalama 400.000 kişinin ölümüne neden olmaktadır. Korunmaya yönelik bir aşısı bulunmayan bu rahatsızlık, dünyada özellikle Asya ve Afrika kıtalarında daha fazla görülmektedir.

  Akut Hepatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Karaciğerde hasara yol açabilen akut hepatit rahatsızlıklarının erken tanı ve teşhisi oldukça önemlidir. Dr. Meral Sözen,  geliştirilmiş üst düzey tıbbi cihazlar ve büyük tecrübesi ile tanı ve teşhisin erken konulmasında hastalarına yardımcı olmaktadır. Erken teşhisin önemli olduğu akut hepatit rahatsızlıklarında, korunmanın da önemi oldukça büyüktür. Dr. Meral Sözen, bu hastalıklara karşı nasıl korunabileceğini ve korunma aşıları hakkında hastalarına detaylı bilgi vererek bu aşıları uygulamaktadır.

  WhatsApp chat
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi